50" PAN PT50LC13 and other general TV size input requested
Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Lex
    Ultra Senior Member
    • Apr 2001
    #1
    Considering this set. It's a 50" LCD HDTV monitor. I guess I have a couple of questions about whether it's the right move. Price is right at 3K. Wonder about going from a 60" to a 50" widescreen, whether my normal TV viewing will be handicapped to bad. I guess widescreen movies take on new meaning though. But larger than the 60" 4:3 set? I'm not sure.
    Specification
    Panasonic 50" Widescreen LCD HDTV Monitor
    Warranty:Months
    Labor/Parts 12/12
    Item Height in Inches 35.3
    Item Width in Inches 55.7
    Item Depth in Inches 15.3
    Weight 82.8 lbs
    Screen Size 50 Inch
    Cabinet Color Silver
    Display Type LCD HDTV Monitor
    Widescreen TV YES
    Comb Filter 3D Y/C Digital Comb Filter
    3:2 Film Correction YES
    Convergence Type Manual
    First Surface Mirror YES
    Built-In Screen Shield YES
    Type of Audio BBE High Definition Sound Enhancement with Surround Sound
    Auto Volume Correction YES
    Remote Type Universal
    # A/V Inputs (Front/Rear) 1 / 3
    # S-Video Inputs (Front/Rear) 1 / 2
    # HD Component Video Inputs (Front/Rear) 0 / 2
    # Standard Component Inputs (Front/Rear) 0 / 2
    # RF Jacks 2
    PC Compatible YES
    Built-in Satellite Receiver NO
    Variable Audio Output Jacks NO
    Picture-in-Picture (PIP) YES (2-Tuner Split-Screen)
    Menu Languages English, Spanish, French
    Channel Labels NO
    NOTE Requires optional high-definition receiver to receive digital/high definition broadcasts.
    Other Features Stand sold separately
    Doug
    "I'm out there Jerry, and I'm loving every minute of it!" - Kramer
  • Kevin P
    Ultra Senior Member
    • Aug 2000
    #2
    Ok, a 50" 16:9 screen is 43.6" W x 24.5" H
    and a 60" 4:3 screen is 48" W x 36" H
    What this means is:
    A 4:3 image on the 50" Panny is equivalent to a 40" 4:3 set.
    A 16:9 image on your Pioneer Elite 60" is equivalent to a 55" 16:9 set.
    If you watch primarily widescreen material (16:9 or wider), you're losing 5" of diagonal, and 4.4 inches of width going to the 50" widescreen.
    If you watch primarily 4:3 material, you'd be losing 20" diagonal and 15" of width.
    KJP
    Official Computer Geek and Techno-Wiz Guru of HTGuide - Visit Tower of Power
    My HT Site
    Comment
    • Andrew Pratt
      • Aug 2000
      #3
      Doug I went from a 50" 4:3 to the 32" Wega for my 4:3 material and while it was shockingly small at first you quickly adjust to the smaller screen...and in my case it was much smaller. I think you'd be happy with 4:3 material on widescreen set since 40" is still pretty big.